Xiaomi’nin otomobilinin satışları patladı, stoklar tükendi, Çinli üretici düğmeye bastı

Xiaomi, ilk elektrikli otomobili Xiaomi SU7’nin üretiminde yaşanan kapasite sıkıntıları ve tedarik zinciri sorunlarını çözmek için önemli adımlar atıyor. Pekin, Yizhuang’da bulunan Xiaomi Otomobil üretim tesislerinde gerçekleştirilen ilk parti teslimat töreniyle birlikte, şirketin üretim kapasitesini artırma çabaları hız kazandı.

Şirket, tedarik zinciri ortaklarını tam kapasiteyle harekete geçirerek mevcut ve gelecekteki siparişlerin erken teslimini sağlamak için yoğun bir çaba sarf ediyor. Mart ayı itibarıyla aylık üretim miktarının 3.000 aracı geçmesi, Nisan ayında 4.000 ila 5.000 arasına ulaşması ve yıl sonuna doğru 6.000 seviyesinde istikrara kavuşması bekleniyor. Xiaomi Motors’un tedarikçilerden aylık üretim kapasitesini 10.000 araca çıkarmalarını istediği belirtiliyor.

Xiaomi’nin otomobilinin satışları patladı, stoklar tükendi, Çinli üretici düğmeye bastı

Özellikle yüksek modeli olan SU7 Max’in üretiminin artırılmasına odaklanılıyor. SU7 modellerinin satışları, şirketin beklentilerinin de ötesine geçmiş durumda. Xiaomi’nin kurucusu Lei Jun, Aralık ayında Xiaomi otomobilinin başarısıyla ilgili beklentileri olduğunu, ancak ürünün kullanıcı tercihlerini tam anlamıyla karşılayıp karşılamayacağı konusunda da bir belirsizlik olduğunu dile getirmişti. Ancak yeni ürün, kullanıcı tercihleri açısından beklenenden iyi bir performans sergiliyor.

Çin’deki lansmandan sadece birkaç gün sonra gerçekleştirilen teslimat töreninde Lei Jun, 100.000’den fazla kişinin Xiaomi‘nin elektrikli aracını tercih ettiğini açıkladı. Xiaomi Motors, şu anda “aşırı sipariş” durumuyla karşı karşıya olduğunu resmi olarak açıkladı. Bu gelişmeler, Xiaomi‘nin elektrikli otomobil pazarındaki iddialı girişiminin, beklenenin ötesinde bir ilgi gördüğünü ve şirketin bu talebi karşılamak için tedarik zinciri ve üretim süreçlerinde önemli iyileştirmeler yapma yolunda ilerlediğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir